Licznik odwiedzin : 2801179
Logo

1936.06.14 ^ 2018.08.22. Hanna Kamińska

Hanna Kamińska od 1965 roku związana była z Polskim Radiem na stanowisku - spikera, lektora. Szczególnie upodobała sobie Radiową Dwójkę. Czarował słuchaczy swoim bajecznym głosem. Zawsze uważała, że słuchacze Dwójki to naród wybrany. „To ludzie, którzy czytają książki, słuchają muzyki, poezji ze zrozumieniem” - twierdziła.

„Zawsze marzyłam o tym, by pracować w Radiu – deklaruje Hanna Kamińska. – Wobec tego któregoś dnia poszłam na Myśliwiecką i zapytałam, kto mógłby mnie przesłuchać. Skierowano mnie do realizacji dźwięku, gdzie natknęłam się na pana Wiesława Opałka, który kazał mi nagrywać moje próby i przynosić sobie. Zgłaszano dużo uwag, że za wysoki głos, następne nagrania były już niżej. I kiedyś nastąpił ten cudowny moment, że poproszono mnie, żeby przyjść na audycję. Była to audycja "Omnibusem po Edisonie" Jacka Kunickiego.

Zapowiadanie audycji muzycznych było najprzyjemniejszą częścią pracy. – Dopóki słychać muzykę Mozarta, świat nie jest skazany na zagładę – mówi spikerka. Jej głos pojawiał się również w wielu audycjach muzycznych, m. in. Bohdana Pocieja i Ewy Obniskiej.

Praca Hanny Kamińskiej została uhonorowana Złotym Mikrofonem.

https://www.polskieradio.pl/8/1594/Artykul/552192,Sluchacze-Dwojki-to-narod-wybrany

Audycję przygotowała Anna Skulska.

Hanna Kamińska pracowała w Polskim Radio na etacie do 1989 roku. Potem poświęciła się nagrywaniu perełek literatury polskiej. Zostawiła nam do posłuchania m.in.:

”Matkę królów”, „Ewunię” i „Powrót do gniazda” - Józefa Ignacego Kraszewskiego, „Błękitni”, „Dewajtis” i „Jerychonka” - Marii Rodziewiczówny, „Wysokie progi” i „Złotą maskę” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Pod koniec życia chorowałaś Haniu, ale teraz już odpoczywaj. Będziemy o tobie pamiętać i wsłuchiwać się w twój barwny głos, który zostawiłaś nam na wieczną pamiątkę. 

Cześć twojej pamięci. Koleżanki i koledzy radiowcy.

W dniu 22 sierpnia 2018 roku
zmarła w wieku 82 lat

Hanna Kamińska

wieloletnia Spikerka i Lektorka 
Polskiego Radia

Uhonorowana Złotym Mikrofonem 
Obdarzona bajecznym, niezwykle barwnym głosem

Haniu - odpoczywaj w spokoju

Koleżanki i Koledzy z Sekcji RTViF ZASP